• Rubrieken
  • science palooza.nl

    scherp en verantwoord wetenschapsnieuws (in beta)
    Geplaatst op 3 februari, 10:05 door Pleuni. Categorie Nieuws. Reacties (2).


    voetenNature heeft deze week een artikel over rennen op blote voeten. Een van de auteurs is Professor Lieberman van de universiteit Harvard. Hij is evolutie bioloog en vroeg zich af hoe mensen hardlopen zonder schoenen. Hardlopen doen we tenslotte al sinds vele duizenden jaren, vooral om hoefdieren te jagen voordat we pijl en boog hadden. Maar hardloopschoenen bestaan nog niet zo lang. Uit het onderzoek van Lieberman blijkt dat mensen die zonder schoenen lopen (veel Afrikanen), anders lopen dan mensen die met hardloopschoenen lopen. Mensen zonder schoenen landen meestal op het midden of de voorkant van de voet, terwijl schoenlopers op hun hielen landen.

    Ikzelf loop ook hard (met schoenen) en ik land ook op mijn hielen. Sterker nog, ik heb wel eens hardlooptraining gedaan en altijd geleerd dat het erg belangrijk is op je hiel te landen en dan je voet af te rollen. Dat zou wel eens niet zo kunnen zijn.

    Lieberman en zijn collega’s hebben de krachten gemeten die gepaard gaan met landen op je hielen, of landen op je middenvoet. Er blijkt een groot verschil te zijn: land je op je hielen, dan krijgen je hielen echt een schok, maar als je op je middenvoet landt is dat niet zo.

    De grote vraag is nu of er minder blessures zouden ontstaan als we voortaan zonder schoenen zouden lopen en niet meer op onze hielen zouden landen. Dat zou in een vergelijkende studie onderzocht moeten worden. Want op blote voeten lopen alleen maar omdat we dat vroeger ook deden is natuurlijk een stom idee.

    Hier is een video waarin Lieberman het onderzoek uitlegt. Het is in het engels, maar de beelden zijn overduidelijk.


    Volg commentaar via de RSS 2.0 feed. Je kan een fijne reactie achterlaten, of maak vooral een trackback.

    Dit stuk heeft 2 Reacties

    1. Posted 3 februari 2010 23:36 at 23:36 | Permalink

      Leuk stukje! Goed punt dat we niet meteen allemaal blootsvoets hoeven te gaan hardlopen, alleen omdat ze dat vroeger deden…

    2. Mieke Roth
      Posted 4 februari 2010 11:47 at 11:47 | Permalink

      Toen ik het artikel las herinnerde ik me dat ik toen ik klein was inderdaad ook zo liep. Eerst kwamen mijn tenen neer, dan de rest van mijn voet, niet alleen bij rennen maar ook bij gewoon lopen. En dat mijn moeder het me perse afleerde ‘omdat je anders niet goed met hoge hakken kon lopen’ ;-) . Ik heb nog steeds voorkeur voor het lopen op blote voeten en kan nog steeds zo lopen als ik vroeger deed. En ik denk dat het niet zo zeer lopen op blote voeten is wat we moeten doen, maar misschien gewoon een nieuw soort schoen uitvinden..
      Overigens.. als je niet op je hiel landt met rennen op blote voeten, is de impact van een scherp object ook niet zo groot.. en daarom is op blote voeten rennen makkelijker dan je misschien denkt ;-) .

    Schrijf iets interessants

    Je email zal nooit worden gedeeld en is niet verplicht.