Jomanda is Nederlands bekendste paranormaal begaafde genezeres. Zoals je op haar site kan lezen is ze rond haar 21e door een helderziende op deze krachten gewezen. Jomanda was dwars en wilde daar helemaal niet naar luisteren en bleef gewoon lekker balletten. We weten ondertussen allemaal hoe dat is afgelopen en sinds een paar weken voert ze weer vrolijk ‘healings’ uit alsof er niets gebeurd is.
Jomanda zou eens mee moeten doen met de 1 miljoen dollar uitdaging van James Randi. Dat zou voor iedereen goed zou zijn, behalve Jomanda ben ik bang.
Randi is een voormalig magiër en ontsnappingsartiest maar houdt zich al decennia bezig met het verspreiden van kritisch denken en het verklaren, of beter het ontmaskeren, van paranormaal begaafden.
Daartoe heeft Randi eind jaren zestig de 1 millioen dollar uitdaging (in de jaren zestig was het bedrag overigens maar $1000) in het leven geroepen. James Randi roept elke paranormaal begaafde in de wereld op om zich aan te melden bij zijn stichting, waarna in samenspraak een test wordt opgezet waaruit uiteindelijk moet blijken of de persoon daadwerkelijk over paranormale krachten beschikt.
Tussen 1965 en 1982 hebben zich 650 mensen aangemeld om een test te verrichten en tussen 1997 en 2005 waren dat er nog eens 360. Het zal velen waarschijnlijk niet verbazen dat niemand ooit de test succesvol heeft volbracht. Maar wanhoop niet het is nog steeds mogelijk je aan te melden, de prijs blijft voorlopig nog wel even bestaan.
Het leuke is dat je ook de aanmeldingen en de onderhandelingen over de test kan volgen op de site van Randi. En dat is zeer vermakelijk! Een van de leukste eigenschappen waarmee iemand zich de laatste tijd heeft aangemeld is het bezitten van “Röntgen ogen” waarmee hij mensen kan diagnosticeren.
De meest recente test werd overigens uitgevoerd met de Deense ‘psychic’ Connie Sonne tijdens The Amazing Meeting in Las Vegas een week of drie geleden. De beschrijving van het experiment, uitgevoerd voor een zaal van 1700 belangstellenden, is het lezen waard.
Ik zou zeggen Hup Jomanda doe eens mee want ik zou reuze trots zijn als de enige echte paranormale healer ter wereld uit Nederland komt!
06.08.2009
00:58
Als iets opmerkelijk is en niet direct te verklaren dan kan je daar niet zomaar een ad hoc verklaring aan hangen. Het is zoiets zeggen als, het oog is zo complex dat kan nooit geëvolueerd zijn dus is dat een verklaring voor god (dat werd wel gezegd door creationisten en ID-ers totdat in de jaren negentig heel mooi werd bewezen hoe het oog daadwerkelijk geëvolueerd is).
Je zal d.m.v het opstellen van hypothesen en het uitvoeren van experimenten tot een theorie moeten komen die blijft staan totdat een betere theorie de oude zal vervangen.
De experimenten die Randi met honderden mensen heeft uitgevoerd laten keer op keer zien dat de hypothese van Randi overeind blijft; mensen die zichzelf als paranormaal begaafd bestempelen bezitten geen ‘geheimzinnige krachten’.
Dat de Schot een gek EEG plaatje oplevert is interessant maar kan heel veel betekenen. Bewijzen dat bij die a-typische EEG een ‘helderziend’ persoon hoort zal lastig worden, daarvoor zal onder andere eerst van Derek onomstotelijk moeten worden vastgesteld dat hij een of andere speciale gave bezit. Daarna zullen andere mensen met een zelfde EEG gevonden moeten worden die ook zo’n speciale gave bezitten. Dan kan je spreken van een correlatie tussen de EEG en een bepaalde eigenschap. Daarna zullen nog heel wat bevestigende experimenten moeten worden uitgevoerd voordat de correlatie kan worden omgezet in een feit.
Tot die tijd zet ik toch echt m’n geld op Randi.
05.08.2009
19:00
De link van elbuho is interessant. Eerst, in een interactie hoe hij normaal gesproken werkt met de ouders, het kind, en Derek Ogilvie, vertelt Derek dingen die de ouders opmerkelijk vinden.
Bij de eerste test, is er interactie tussen Derek en het kind, maar niet de ouders, en wordt hij verdacht van (wellicht onbewuste) ‘cold reading’. De statistische test toont geen bijzondere gaven.
Bij de tweede test, van James Randi, is er interactie tussen de ouders en het kind, maar vreemd genoeg ook James Randi zelf. Dit is niet erg wetenschappelijk voor iemand die een miljoen dollar op de uitkomst gezet heeft. De statistische test toont geen bijzondere gaven. James zelf denkt dat Derek zichzelf voor de gek houdt.
De laatste test, is een EEG test, met interactie tussen het kind, de ouder en Derek, dus zoals hij normaal gesproken werkt. Hier toont de EEG. dat een deel van Derek’s hersenen in een soort trance lijkt te gaan, en dat een dergelijke gave bij slechts 0.3% van de bevolking voorkomt. De wetenschapper geeft aan niet te weten wat er gebeurt, maar wel dat er iets gebeurt. Als Derek vraagt of het ‘psychic’ is, zegt de wetenschapper dat er geen definitie voor psychic is.
De conclusie van beide statistische tests lijken weersproken te worden door de directe EEG metingen in de derde test.
05.08.2009
14:52
@Yuri
Die link kende ik ook niet. Ook leuk!
05.08.2009
14:52
@ elbuho
Dank voor link. Had ik nog niet gezien, echt interessant.
05.08.2009
12:05
In india heb je een beweging die iets soortgelijks doet. Zie bijvoorbeeld:
http://www.indianrationalists.blogspot.com/
Zij bieden 2,5 miljoen roepies (volgens Wikipedia) aan iedereen die supernatuurlijke gaven bezit. Ook die prijs is nooit gewonnen. Ik zag ooit een documentaire over ze, omdat het probleem dat ze bestrijden nogal groot is in India. Wat ze bijvoorbeeld deden was een hondje laten bijten door een cobra en een gebedsgenezer de hond proberen te laten genezen. Het hondje overleefde het niet. Ook duwden ze gebedsgenezers uit hun magische cirkel op straat en lieten ze zijn truukjes zien. Agressief, maar ze redden er wel levens mee denk ik.
05.08.2009
07:53
Ook het vermelden waard is dat Nederland’s favoriete Schot Derek Ogilvie heeft zich er ook eens voor opgegeven, en het geheel werd verfilmd (en ook in NL uitgezonden destijds). Geweldig om te zien hoe Randi en zijn team te werk gaan, en hoe ze uit ervaring weten dat de deelnemer allerlei verklaringen gaat vinden achteraf waarom het ‘vandaag niet lukte’:
http://www.youtube.com/watch?v=ooWVdunwK6Q